EKSPEDYCJA W GŁĄB KSIĄŻKI Z WYDAWNICTWEM NASZA KSIĘGARNIA

od 6 do 31 października

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI

Podstawą dla naszych zajęć są książki, których fragmenty czytamy wraz z dziećmi i są one motywem przewodnim naszych zajęć. Ćwiczymy kreatywne myślenie oraz zdolności manualne, uczymy myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego. Celem jest zabawa, podczas której dzieci poznają świat i naukę. Program Ekspedycji w głąb książki skierowany jest do dzieci, które szukają sposobów, jak się uczyć, potrzebują wiedzy jak mają mądrze wykorzystać to, co już wiedzą. W trakcie ekspedycji mogą także rozbudzić ciekawość i zdobyć nowe talenty, dotychczas nieodkryte. W trakcie ekspedycji uczestnicy rozwiązują intrygujące zagadki i problemy, wykorzystują i poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania naukowe, bawią się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzają własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy, rozwijają ekspresję ruchową, tworzą dzieła przestrzenne. W ramach działań odbywają się warsztaty ceramiki, rzeźby, szycia, malarstwa, decoupagu, papieroplastyki i wiele innych. Ósmej ekspedycji patronować będzie Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

PIPPI POŃCZOSZANKA

ikona

tekst: Astrid Lindgren

ilustracje: Ingrid Vang-Nyman

DLA KOGO: dzieci w wieku 4 - 6 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Kto nie zna PIPPI - musi koniecznie ją poznać! Ma dziewięć lat, marchewkoworude odstające warkocze i mnóstwo piegów. Nosi przykrótką, połataną sukienkę, opadające pończochy i zbyt duże czarne buty. Mieszka w małym miasteczki, w willi Śmiesznotce z małym makakiem Panem Nilssonem i koniem, którego co rano wynosi na popas do ogrodu. Mieszka bez rodziców bo jej mama nie żyje, a tata, kapitan Pończocha, zaginął na morzu. Jednak Pippi, najsilniejsza dziewczynka na świecie, z torbą pełną złotych monet, doskonale sobie radzi bez pomocy dorosłych, lekceważąc to, co oni uważają za odpowiednie: czy to umieszczenia jej w domu dziecka, czy zmuszenia do chodzenia do szkoły. "Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości. Sama Pippi, mimo ciągle popełnianych niezręczności i skłonności do opowiadania niestworzonych historii, zawsze kieruje się dobrem innych, spiesząc na ratunek słabszym". Pewnego dnia spotyka dzieci mieszkające w sąsiednim domu – Tommy'ego i Anikę. Wraz z kolejnymi przygodami wprowadza ich w swój niesamowity świat wyobraźni – najprawdziwszych, zdumiewających faktów, uzupełnianych gdzie potrzeba zgrabnymi kłamstewkami… Tak czy owak, nieosiągalny dla tych, którzy nie umieją wyjść poza sztywne ramy codzienności.

My też damy się porwać Pippi do jej świata. Przeżywając jej niezwykłe przygody ulepimy domek z ceramiki, zrobimy lalkę - Pippi bez użycia igły, ucząc się przy tym wiązać kokardki i supełki, poszukamy ukrytego w pracowni skarbu i spróbujemy swoich sił w opowiadaniu historii, w konkursie na najbardziej niesamowitą i zmyśloną opowieść.

Ekspedycji towarzyszyc będzie wznowione przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia oryginalne, stare wydanie książki, przedruk przekładu z 1958 roku autorstwa Ireny Szuch-Wyszomirskiej z oryginalnymi ilustracjami Ingrid Vang-Nyman.

SEZON NA ZIELONE KASZTANY

ikona

tekst: Barbara Kosmowska

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 9 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00, wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Książka nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom".

"Jak długą smycz można upleść z miłości? Czy warto być fizią kartoflanką? I czemu tak wiele zależy od jednej czekoladowej krówki? W "Sezonie na zielone kasztany" aż iskrzy od ważnych pytań, napięć i zdumień. Iga, Kaśka, Paweł, Lenka i pozostali dopiero odkrywają swój świat, który nie zawsze jest kolorowy... Na szczęście w porze dojrzewania kasztanów, gdy zawodzi przyjaźń, gdy budzi się pierwsza miłość, a samotność aż boli, można znaleźć w sobie dość siły, by walczyć o własną rację. A także dość odwagi, żeby przyznać ją innym… Dojrzałe kasztany mówią nam, że przyszła jesień. A te zielone gwarantują mądrą czytelniczą przygodę. Jak zawsze u tej autorki."
Beata Kęczkowska, dziennikarka "Wysokich Obcasów Extra"

"Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, abyś nie przeszkadzała im wyrosnąć“. Kiedy poznawałam kolejnych bohaterów kasztanowej książki, w głowie kołatała mi nieustająco myśl legendarnej Coco Chanel. Ona jak rzadko kto rozumiała, co znaczy dorastanie, i gdyby tylko mogła poznać Igę i jej kolegów, na pewno trzymałaby za nich kciuki równie mocno jak ja. Dlaczego? Bo doskonale wiedziała, jak ważne jest to, aby w życiu obronić wartości z młodzieńczego świata. Bo wiedziała, jakie to ważne, aby człowiek w chwilach wątpliwości i rozterek w tym świecie nie był sam. Trzymasz w dłoni jedenaście świetnie napisanych historii. Życzę ci, abyś bez względu na to ile masz lat, choć w jednej z nich odnalazł siebie."
Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowej Trójki i TVP

Przegladając się w historiach bohaterów, ucząc się od nich, porozmawiamy o inności i granicach indywidualności a dla lepszego przyjrzenia sie samym sobie, zrobimy własnoręcznie ceramiczne lusterka. Poszukamy wokół siebie tego co pozornie brzydkie i byle jakie, żeby nadać niechcianym przedmiotom nowe życie. A na koniec zrobimy prezenty dla bliskich, tak, bez okazji w podziękowaniu za to, że są.

KIEDY ZEGAR WYBIJE DZIESIĄTĄ

ikona

tekst: Agnieszka Błotnicka

DLA KOGO: dzieci w wieku 9 - 13 l

KIEDY: wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Janek jest przekonany, że czekają go najgorsze wakacje w życiu. Zamiast pojechać z kumplami na obóz sportowy, będzie się kisił z tatą w nudnym miasteczku z dala od prawdziwych rozrywek. I do tego ten Kuba, miejscowy chłopak, typ "profesorka", na którego towarzystwo został skazany... Janek nawet nie przypuszcza, że niebawem w małym miasteczku wydarzą się rzeczy niezwykłe. Kazimierz okaże się bazą szajki groźnych przestępców i miejscem tajnych działań, w które chłopcy wplączą się (jak to zwykle bywa) zupełnie przypadkiem. Nocna akcja, która rozstrzygnie o powodzeniu ich śledztwa, zacznie się, kiedy zegar wybije dziesiątą...

Opowieść o zaczarowanym miejscu jakim jest Kazimierz Dolny, o potędze przyjaźni, o wartości wiedzy. Z tym wszystkim związana będzie najbliższa Ekspedycja, podczas której historię detektywistyczną połączymy z bardzo „domowo” kojarzącymi się warsztatami. Będzie więc szycie i gotowanie, nawiązujące do polskiej, a przede wszystkim Kazimierskiej tradycji. Stworzymy lale w strojach ludowych, poduchy, które mogłyby się znaleźć w jednym z kazimierskich pensjonatów, a na koniec upieczemy własne koguty z ciasta. Brzmi zachęcająco? Dodatkowym plusem tej Ekspedycji może być fakt, że książka „Kiedy zegar wybije dziesiątą” jest omawiana w wielu szkołach podstawowych jako lektura uzupełniająca, a forma zajęć poparta ćwiczeniami manualnymi pozwala na lepsze zapamiętanie czytanych treści.

Ekspedycji patronuje WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA.
Zdjęcia okładek i fragmenty opisów książek pochodzą ze strony wydawnictwa.