EKSPEDYCJA W GŁĄB KSIĄŻKI Z WYDAWNICTWEM NASZA KSIĘGARNIA

od 3 listopada do końa grudnia

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI

Podstawą dla naszych zajęć są książki, których fragmenty czytamy wraz z dziećmi i są one motywem przewodnim naszych zajęć. Ćwiczymy kreatywne myślenie oraz zdolności manualne, uczymy myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego. Celem jest zabawa, podczas której dzieci poznają świat i naukę. Program Ekspedycji w głąb książki skierowany jest do dzieci, które szukają sposobów, jak się uczyć, potrzebują wiedzy jak mają mądrze wykorzystać to, co już wiedzą. W trakcie ekspedycji mogą także rozbudzić ciekawość i zdobyć nowe talenty, dotychczas nieodkryte. W trakcie ekspedycji uczestnicy rozwiązują intrygujące zagadki i problemy, wykorzystują i poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania naukowe, bawią się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzają własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy, rozwijają ekspresję ruchową, tworzą dzieła przestrzenne. W ramach działań odbywają się warsztaty ceramiki, rzeźby, szycia, malarstwa, decoupagu, papieroplastyki i wiele innych.

Dziewiątej ekspedycji patronować będzie Wydawnictwo Nasza Księgarnia oraz Astrid Lindgren;).

NILS PALUSZEK

ikona

autor: Astrid Lindgren

ilustracje: Ilon Wikland

DLA KOGO: dzieci w wieku 4 - 6 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Kto z nas w dzieciństwie nie miał wymyślonych przyjaciół? A jeśli nawet na co dzień nie stawialiśmy dodatkowego talerza dla wyimaignowane druha i nie krzyczeliśmy na tatę, że właśnie na niego usiadł, to na pewno w zabawie towarzyszyli nam różni zmyśleni, a często wypożyczeni z książek przyjaciele. Tacy jak bohaterowie zbioru opowiadań wspaniałej pisarki Astrid Lindgren, przy których można się bawić, ile dusza zapragnie! Porywa nie tylko tytułowy Nils Paluszek, chłopiec niewiele wiekszy od zapałki, który magicznym zaklęciem odkrywa przed dziećmi świat pełen niezwykłych przygód, bawiąc sie z Bertilem w mysiej dziurze, ale także Gunilla i Gunnar, Lizelotta, Mirabella czy król elfów ze swoim orszakiem. Bo dobrze jest mieć prawdziwego przyjaciela, choćby był tak maleńki jak palec! Nie straszni wtedy zbójnicy i ciemny las ani choroba.

W trakcie warsztatów nasze maluchy spróbują znaleźć synonimy słowa wyobraźnia. Przypomną sobie, co to jest charakter i cechy charakterystyczne. Poćwiczą język, opowiadając o swoich snach i wymyślonych przyjaciołach. W grupie wspólnie, wspierając się nawzajem, zbudują krainę elfów, indywidualnie stworzą obraz dla przyjaciela w technice akwarelowej i karmnik dla ptaków ze zwykłej puszki. W czasie cotygodniowych zajęć wzmocnią małą motorykę, ćwicząc łapki w trakcie szycia, malowania i szkliwienia. A przy tym, jak zawsze będą się dobrze bawić. I co tydzień, już od drzwi, z uśmiechem i niecierpliwością pytać: "Co będziemy dzisiaj czytać?" "Co będziemy dzisiaj robić?"

Ronja córka zbójnika

ikona

autor: Astrid Lindgren

ilustracje: Ilon Wikland

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 9 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00, wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Ronja - wspaniała historia o zbójnikach, zamku na szczycie góry, Wietrzydłach, Szaruchach i Pupiszonkach, o przyjaźni dwojga dzieci ze zwaśnionych rodów, trochę, jak Romeo i Julia w wersji dla młodszych. Przy tym niezwykłe tło: przyroda, która, budzi zachwyt, aż się chce skakać z radości, albo przeraża, tak, że wyrywa krzyk zdumienia i strachu z gardeł. Ale to też opowieść o odwadze, trudnej rodzicielskiej miłości, prawie dziecka do równego traktowania, o dorastaniu, odchodzeniu od rodziny i wyborze własnej drogi. I o przyjaźni i miłości wbrew wszystkiemu i wszystkim. A przy tym napisana językiem tak pięknym, że nie można się nią nie zachwycić:

"Ja wsysam w siebie lato tak jak dzika pszczoła wsysa miód – odezwała się. – Zbieram wszystko w jedną dużą bryłę lata, żeby żyć nią, kiedy... kiedy nie będzie już lata, wiesz co jest w tej bryle? I odpowiedziała Birkowi: To jest taki wielki przekładaniec, są w nim wschody słońca i czarne jagody na gałązkach, i piegi na twoich ramionach, i blask księżyca nad rzeką wieczorami, i niebo pełne gwiazd, i las, i upał południa, kiedy słońce złoci sosny, i przelotne deszcze wieczorne, i wszystko inne, i wiewiórki, i lisy, i zające, i łosie, i wszystkie dzikie konie, które poznaliśmy, i to, jak pływamy, i jak jeździmy konno po lesie, tak, to jest cały ogromny przekładaniec z tego wszystkiego, co jest latem!"

Ta niezwykla opowieść będzie dla nas między innymi pretekstem do rozmawiania o książce językiem literaturoznawcy. Poznamy pojęcia: świat przedstawiony, metafora, epitet, fantastyka, groza, realizm. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób narrator buduje nastrój, jak opisuje postaci i ich charakter. W trakcie warsztatów poznamy technikę akwarelową, zbudujemy zamek świecznik z gliny, uszyjemy sakiewkę na zbójnickie skarby.

Bracia Lwie Serce

ikona

autor: Astrid Lindgren

ilustracje: Ilon Wikland

DLA KOGO: dzieci w wieku 9 - 13 l

KIEDY: wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Bohaterami książki są dwaj bracia - 13-letni Jonathan i 10-letni Karol. Młodszy jest śmiertelnie chory a starszy, który się nim opiekuje, snuje opowieści o pięknej krainie Nangijali, do której Karol pójdzie po śmierci. Niestety los decyduje, że to Jonathan trafi tam pierwszy - chłopiec ginie w pożarze. Młodszy brat dołącza do niego kilka miesięcy później. Początkowy zachwyt cudowną krainą musi ustąpić smutnej rzeczywistości - Nangijali grozi niebezpieczeństwo ze strony okrutnego Tengila, wśród mieszkańców ukrywa się zdrajca a Jonathan i Karol stają do walki o wolność, walki w której stawką jest również ich życie. "Bracia Lwie Serce" to piękna opowieść o poświęceniu, przełamywaniu własnych ograniczeń, o strachu i samotności ale też o dorastaniu do własnych marzeń. Starszy z braci ma jasno wytyczone cele i niezłomne zasady - to prawdziwy rycerz bez skazy. Tymczasem Karol ma wątpliwości, boi się wielu rzeczy, myśli o sobie, żę jest "tylko dosyć brzydkim i dosyć głupim, zastrachanym chłopcem na krzywych nogach, i w ogóle", jednak stara się dorównać Jonathanowi - i to on, nawet bardziej niż brat, zasługuje na przydomek "Lwie Serce". Powieść podejmuje trudne tematy, z którymi często nie radzą sobie nawet dorośli - choroba, śmierć, przemijanie, ale przy tym jej baśniowy charakter pozwala je "oswoić". Astrid Lindgren wspaniale opowiada o emocjach i uczuciach bohaterów. O czułości, trosce, miłości, podziwie, nieśmiałości, strachu, lękach i niepewności… Pokazuje dziecko z wieloma obawami i bardzo niepewne siebie, które jednak w sytuacjach ostatecznych i koniecznych, stać na bohaterstwo i wielkie czyny.

Tematem zajęć inspirowanych piękną opowieścią A. Lindgren, będą oczywiście uczucia, pojęcia takie, jak empatia, wrażliwość (w tym na twórczość literacką). Zajmiemy się pojeciem nastroju i spróbujemy oddać go w ilustracji, przygotowanej w technice akwareli. Uczestnicy ekspedycji zdobędą wiadomości na temat kompozycji w dziełach figuratywnych (pejzaż) i nieprzedstawiających (mozaika). A piękne kolory i pejzaże staną się pretekstem do wykonania mozaiki na blacie małego stołu. Zapraszamy gorąco wszystkich czwartoklasistów, szczególnie tych, ktorzy nie lubią czytać. Sprawdzicie, czy lektury na prawde są nudne.

Ekspedycji patronuje WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA.
Zdjęcia okładek i fragmenty opisów książek pochodzą ze strony wydawnictwa.