EKSPEDYCJA W GŁAB KSIĄŻKI Z WYDAWNICTWEM ZIELONA SOWA

od 19 maja do 24 czerwca

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI

Podstawą dla naszych zajęć są książki, których fragmenty czytamy wraz z dziećmi i są one motywem przewodnim naszych zajęć. Ćwiczymy kreatywne myślenie oraz zdolności manualne, uczymy myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego. Celem jest zabawa, podczas której dzieci poznają świat i naukę. Program Ekspedycji w głąb książki skierowany jest do dzieci, które szukają sposobów, jak się uczyć, potrzebują wiedzy jak mają mądrze wykorzystać to, co już wiedzą. W trakcie ekspedycji mogą także rozbudzić ciekawość i zdobyć nowe talenty, dotychczas nieodkryte. W trakcie ekspedycji uczestnicy rozwiązują intrygujące zagadki i problemy, wykorzystują i poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania naukowe, bawią się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzają własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy, rozwijają ekspresję ruchową, tworzą dzieła przestrzenne. W ramach działań odbędą się warsztaty ceramiki, rzeźby, szycia, malarstwa, decoupagu, papieroplastyki i wiele innych. Szóstej ekspedycji patronować będzie Wydawnictwo ZIELONA SOWA.

PRZYGODY TAPPIEGO Z SZEPCZĄCEGO LASU

ikona

tekst: Marcin Mortka

ilustracje: Marta Kurczewska

DLA KOGO: dzieci w wieku 4 - 6 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

W pięknym, magicznym Szepczącym Lesie mieszka wiking Tappi. Nie jest ani srogi, ani chciwy ani wojowniczo nastawiony. Bywa groźny, gdy ktoś chce skrzywdzić jego przyjaciół, ale tylko w ostateczności, bo zazwyczaj znajduje pokojowe rozwiązanie sporów. Wśród przyjaciół Tappiego jest renifer Chichotek i kruk Paplak, myśliwy Haste i kowal Sigurd, są Elfy i pradawne duchy lasu - Dziadek Wodospad, Dąb Starodziej... Przyjaciołom przyjdzie się zmierzyć z wygłodniałym trollem Gburkiem, fałszywym Gawędziarzem i wreszcie złym jarlem Surkolem, który mieszka na Ostatnim Morzu, w zamku wzniesionym na grzbiecie wieloryba.
Magiczny Las pomaga tym, którzy mają dobre serca. Jeśli masz ochotę zajrzeć do Chaty Tappiego,poznać olbrzyma Głabrzycha i sprawdzić, jaki czar rzuciła na niego Skrzypicha, a nawet pobawić się w berka z Wichrem, zapraszamy do Szepczącego Lasu. Razem wzniesiemy "pomnik wikinga", z różnych materiałów zrobimy elfa, ulepimy łakomczucha Gburka, któremy do brzucha można będzie schować skarby i oswoimy strach przed wilkami, rysując pojedynek wilków ze skrzatami i poznając prawdziwe zwyczaje wilczej watachy.

WYSPA NIM

ikona

tekst: Wendy Orr

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 9 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Na tajemniczej wyspie mieszka nastolatka imieniem Nim. Dziewczynka spędza swoje dzieciństwo wśród egzotycznych roślin i zwierząt. Selkie - lew morski i zabawna iguana imieniem Fred to jej najwierniejsi przyjaciele. Podczas jednej z wypraw badawczych, tata Nim znika bez śladu. Wyspie zaczyna grozić niebezpieczeństwo. Córka nawiązuje kontakt z autorem jej ulubionych książek przygodowych i prosi go o pomoc. Autor okazuję się pełną fobii i lęków kobietą. Jak dziewczynka i młoda kobieta poradzą sobie z niebezpieczeństwem? Na zajęciach dzieci będą świadkami niesamowitej historii na temat przyjaźni, zaufania ale też strachu. Razem z Nim poznają jej wyspę i przyjaciół. Same stworzą swoją tajemniczą wyspę za pomocą wosku i farb. Będą marzyć o wakacyjnej przygodzie robiąc obrazki z gliny i zrelaksują się pod własnoręcznie robioną palmą. Dowiedzą się jak różnorodna może być roślinność i fauna odległych krain, mórz i oceanów oraz co powinien mieć przy sobie gotowy na wszystko podróżnik.

Moja najlepsza przyjaciółka i inni wrogowie

ikona

tekst: Catherine Wilkins

DLA KOGO: dzieci w wieku 9 - 13 l

KIEDY: wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Zabawna powieść brytyjskiej pisarki o problemach przyjaźni dziewcząt, rywalizacji i sposobach zdobywania przyjaciół. Jessica od zawsze przyjaźniła się z Natalie. Dopóki w szkole nie pojawia się nowa uczennica Amelia, która imponuje Natalie i wystawia przyjaźń dziewcząt na ciężką próbę. Jessica czuje się odrzucona i osamotniona. Ale ponieważ uwielbia rysować, zwłaszcza komiksy, w tym znajduje sposób na zdobycie nowych przyjaciół, a także odzyskanie przyjaciółki. Zabawna, ale i mądra opowieść o przyjaźni, nie poddawaniu się i radzeniu sobie z humorem w trudnych sytuacjach.
Catherine Wilkins "Moja najlepsza przyjaciółka i inni wrogowie", czyli jak zostałem młodym twórcą komiksów. Tym razem podczas Ekspedycji spotkamy się z dawką brytyjskiego humoru, poznamy czołowych twórców komiksów i kreskówek, dowiemy się, jak powstają książki, zwłaszcza te z ilustracjami. Dodatkowo poruszymy temat przyjaźni, rewalizacji i rozwijania swoich talentów. A przede wszystkim spróbujemy zaprojektować własną książkę, od okładki, przez historię, ilustracje, aż po spis treści. Brzmi jak dobra zabawa, czyż nie?

Ekspedycji patronuje WYDAWNICTWO ZIELONA SOWA.
Zdjęcia okładek i fragmenty opisów książek pochodzą ze strony wydawnictwa.