EKSPEDYCJA W GŁĄB KSIĄŻKI Z WYDAWNICTWEM DWIE SIOSTRY

maj-czerwiec

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI

Podstawą dla naszych zajęć są książki, których fragmenty czytamy wraz z dziećmi. To one są one motywem przewodnim i inspiracją do zajęć. Ćwiczymy kreatywne myślenie oraz zdolności manualne, uczymy myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego. Celem jest zabawa, podczas której dzieci poznają świat i naukę. Program Ekspedycji w głąb książki skierowany jest do dzieci, które szukają sposobów, jak się uczyć, potrzebują wiedzy jak mają mądrze wykorzystać to, co już wiedzą. W trakcie ekspedycji mogą także rozbudzić ciekawość i zdobyć nowe talenty, dotychczas nieodkryte. W trakcie ekspedycji uczestnicy rozwiązują intrygujące zagadki i problemy, wykorzystują i poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania naukowe, bawią się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzają własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy, rozwijają ekspresję ruchową, tworzą dzieła przestrzenne. W ramach działań odbędą się warsztaty ceramiki, szycia, decoupagu, konstrukcji, papieroplastyki i wiele innych. Jedenastej ekspedycji patronować będą Wydawnictwa WILGA I WAB.

MALEŃKA PANI FLAKONIK

ikona

tekst: Alf Proysen
ilustracje: Krystyna Witkowska
tłumaczenie: Andrzej Nowicki
Seria: Mistrzowie Ilustracji

DLA KOGO: dzieci w wieku 4 - 6 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Kolejny tom serii „Mistrzowie Ilustracji”: przygody trochę zwariowanej starszej pani, która od czasu do czasu niespodziewanie maleje. A gdyby nagle zmniejszyć się do rozmiaru flakonika... Niemożliwe? Powiedzcie to pani Flakonik! Jeszcze przed chwilą była zwyczajną starszą panią, a teraz – mąż niesie ją na zakupy... w kieszeni! To nic, że zwykle maleje w najmniej dogodnym momencie – maleńka pani Flakonik każdy kłopot potrafi zamienić w przygodę. Podróżuje na kocie, udaje nakręcaną lalkę, a nawet zostaje wybrana królową. W norweskim oryginale pani Flakonik jest panią Łyżeczką. Na podstawie książki powstał japoński serial animowany pod tytułem „Pani Łyżeczka”.

Czytając przygody Pani Flakonik pobawimy się w antonimy, farbami do szkla zmienimy zwykłą butelkę w piękny flakonik, z gazet i tkanin stworzymy kolażowe ilustracje, uszyjemy kieszonki na skarby i upieczemy ciasteczka.

KŁOPOTY RODU POŻYCZALSKICH

ikona

tekst: Mary Norton
ilustracje: Emilia Dziubak
tłumaczenie: Maria Wisłowska

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 9 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00 lub wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Klasyka światowej literatury dziecięcej: zabawna opowieść o perypetiach rodziny Pożyczalskich – maleńkich istot, które próbują wygodnie żyć w mieszkanku pod podłogą swoich ludzkich sąsiadów. Poznajcie Pożyczalskich: Strączka, Dominikę i ich córkę Ariettę. Mają po kilkanaście centymetrów wzrostu i mieszkają pod podłogą starego domu. Wszystko, czego im trzeba, „pożyczają” z mieszkania olbrzymów znad sufitu. Ale pod żadnym pozorem nie mogą być przez nich widziani – by przetrwać, muszą ukrywać swoje istnienie. Wszystko idzie dobrze do momentu, gdy Strączek zostaje dostrzeżony przez Chłopca. Czy Pożyczalscy będą musieli uciekać? „Kłopoty rodu Pożyczalskich” to powieść zaliczana do złotej klasyki światowej literatury dziecięcej. W 1952 roku została nagrodzona najważniejszym brytyjskim wyróżnieniem w dziedzinie książek dla dzieci – The Carnegie Medal. Pół wieku później uznano ją za jeden z dziesięciu najlepszych tytułów w siedemdziesięcioletniej historii tej nagrody. Zapoczątkowała pięciotomowy cykl o losach rodziny Pożyczalskich, który podbił serca i poruszył wyobraźnię czytelników na całym świecie.

Czytanie o przygodach Pożyczalskich to dobry pretekst do tego, by spojrzeć na świat z całkiem innej perspektywy - wyobrazimy sobie zatem i namalujemy świat widziany oczami kogoś malutkiego, mieszkającego pod podłogą. Razem z bohaterami sprawdzimy ile różnych zastosowań może mieć igła, szpulka nici, szpilka, czy agrafka haftując zakładkę do książki czy robiąc filcowe breloki. Mali przyjaciele na pewno z chęcią pożyczyliby zagubiony przez człowieka koralik, a więc i my przekonamy się co można zrobić z przypadkowymi koralikami, tworząc bransoletki. Wśród wykonanych przedmiotów, na pewno znajdzie się ten, który dzieci z chęcią podarują swojej Mamie w jej święto.

EKSPEDYCJA DLA GRUPY NAJSTARSZEJ - odwołana

DLA KOGO: dzieci w wieku 9 - 13 l

KIEDY: wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Ekspedycji patronuje WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY.
Zdjęcia okładek i fragmenty opisów książek pochodzą ze strony wydawnictwa.