EKSPEDYCJA W GŁAB KSIĄŻKI Z WYDAWNICTWEM DWIE SIOSTRY

od 3 do 31 marca

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI

Podstawą dla naszych zajęć są książki, których fragmenty czytamy wraz z dziećmi i są one motywem przewodnim naszych zajęć. Ćwiczymy kreatywne myślenie oraz zdolności manualne, uczymy myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego. Celem jest zabawa, podczas której dzieci poznają świat i naukę. Program Ekspedycji w głąb książki skierowany jest do dzieci, które szukają sposobów, jak się uczyć, potrzebują wiedzy jak mają mądrze wykorzystać to, co już wiedzą. W trakcie ekspedycji mogą także rozbudzić ciekawość i zdobyć nowe talenty, dotychczas nieodkryte. W trakcie ekspedycji uczestnicy rozwiązują intrygujące zagadki i problemy, wykorzystują i poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania naukowe, bawią się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzają własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy, rozwijają ekspresję ruchową, tworzą dzieła przestrzenne. W ramach działań odbędą się warsztaty ceramiki, rzeźby, szycia, malarstwa, decoupagu, papieroplastyki i wiele innych. Czwartej ekspedycji patronować będzie Wydawnictwo DWIE SIOSTRY.

CHRUPEK I MIĘTUS

ikona

tekst i ilustracje: Delphine Bournay

DLA KOGO: dzieci w wieku 4 - 6 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Francuski bestseller nagrodzony prestiżową Prix Sorcieres. Prześmieszna opowieść obrazkowa o przygodach nierozłącznych przyjaciół – żółtego królika i wielkiej żaby. Nawet jeśli czasem się kłócą i zdają się, być zupełnie różni, tak naprawdę nie mogą bez siebie żyć. Strachliwy i wrażliwy Chrupek i w gorącej wodzie kąpany, ale troskliwy i wyrozumiały Miętus. Z nimi nie można się nudzić. Razem znajdą odpowiedź na każde pytanie.
Gdzie jest ich las na mapie?
Czy dzikie zwierzęta muszą być dzikie?
Jak oswoić noc za pomocą farb?
Czy trzeba pisać wiersze, żeby być poetą?
Jak nie dać się ubrać w sałatkę owocową?
Czy można zakochać się w kawałku sera?
Rozbrajająco zabawne ilustracje, zwięzłe dowcipne dialogi i szybki rytm obrazkowej opowieści na pewno przypadną dzieciom do gustu, a przy okazji staną się pretekstem do zabawy w poszukiwanie skarbu, zrobienia pudelka na rzeczy, których nie da się uporządkować, namalowania „antystrachów”, uszycia maskotki – przyjaciela i wielu innych ciekawych zajęć. Zmierzymy się również z próbami napisania własnej piosenki, nazwiemy i spróbujemy oswoić rzeczy, których się boimy, poszukamy w sobie swoich mocnych stron i dowiemy czym się różni asertywność od arogancji.

WIELKA, WIĘKSZA i NAJWIĘKSZA

ikona

tekst: Jerzy Broszkiewicz
ilustracje: Gabriel Rechowicz (seria Mistrzowie Ilustracji)

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 9 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Tym razem Dzieci poznają powieść z dzieciństwa ich Dziadków i Rodziców. Czy będzie ona dla nich tak samo fascynująca? Czy świat bez komputerów i telefonów komórkowych, w którym za to zdarzają się gadające radioodbiorniki, automaty telefoniczne i jeden obdarzony inteligencją niezwykły samochód, będzie dla nich zrozumiały i ciekawy? Jesteśmy przekonane, że tak, ale sprawdzimy.
„Wielka, większa i największa” to powieść przygodowa. W radiu rozbrzmiewa zagadkowy komunikat, stary samochód, stojący przed domem daje im tajemnicze znaki, Ika i Groszek już wiedzą: to nie będzie kolejne nudne deszczowe popołudnie. Tak rozpoczyna się seria niesamowitych zdarzeń, która zaprowadzi parę przyjaciół w miejsca, w których nigdy nie spodziewali się znaleźć, i dostarczy im wielu pasjonujących przeżyć. To książka, która bawi i pobudza wyobraźnię, ale i uczy. Choć jest powieścią fantastyczną, porusza ważne tematy. Obok ujmujących historii dzieci, we wspomnieniach Kapitana, opowiada o wojnie, śmierci i holokauście.
Towarzysząc dwójce przyjaciół, rozwiniemy swoją pomysłowość, którą wykażemy się w szyciu, malowaniu i robieniu kolaży m.in. uszyjemy zabawną, pluszową maskotkę do założenia na pas bezpieczeństwa w rodzinnym samochodzie, usypiemy piaskiem nasze wymarzone miejsce na świecie. Ponadto porozmawiamy o tym, czym jest przyjaźń, jak ważna jest umiejętność współpracy i kim jest człowiek godny zaufania.

KSIĄŻKA WSZYSTKICH RZECZY

ikona

tekst: Guus Kuijer

DLA KOGO: dzieci w wieku 9 - 13 l

KIEDY: wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Najgłośniejsza książka laureata Astrid Lindgren Memorial Award - najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej. Wzruszająca opowieść o chłopcu, który widzi to, czego nie widzi nikt inny.
- Kim właściwie chciałbyś zostać?
- Szczęśliwym - odpowiedział Thomas. - Jak dorosnę, zostanę szczęśliwym.
Pani Van Amersfoort zaskoczona obróciła się do Thomasa. Popatrzyła na niego ze śmiechem i oznajmiła:
- To cholernie dobry pomysł. A wiesz, kiedy zaczyna się szczęście? Wtedy, kiedy człowiek przestaje się bać.
Thomas mieszka w Amsterdamie, gdzie w kanałach pływają rybki akwariowe, a wróble grają na trąbkach. A może to tylko on je widzi? Bo Thomas widzi rzeczy, których nie widzą inni. Ale nie ma łatwego życia. Bo widzi też, jak anioły zakrywają oczy, gdy tata bije mamę. Na szczęście spotyka dobrą czarownicę - panią Van Amersfoort, Elizę-o-skórzanej-nodze i... Jezusa, który od czasu do czasu przychodzi do niego pogawędzić.
Ta mądra książka będzie dla nas pretekstem do rozmowy o sztuce holenderskiej: od Van Eycka będziemy uczyć się techniki olejnej, za przykładem Breugla ilustrować przysłowia niderlandzkie i polskie. A ponadto malować ilustracje do muzyki Bethovena, poznawać twórczość Małgorzaty Jaremy i tworzyć własne abstrakcyjne rzeźby oraz szyć koty, bo każda prawdziwa czarownica musi mieć kota, a szycie to ulubione zajęcie uczestniczek wtorkowych ekspedycji.

Ekspedycji patronuje WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY.
Zdjęcia okładek i fragmenty opisów książek pochodzą ze strony wydawnictwa.