EKSPEDYCJA W GŁĄB KSIĄŻKI Z WYDAWNICTWEM MEDIA RODZINA

styczeń - luty

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI

Podstawą dla naszych zajęć są książki, których fragmenty czytamy wraz z dziećmi i są one motywem przewodnim naszych zajęć. Ćwiczymy kreatywne myślenie oraz zdolności manualne, uczymy myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego. Celem jest zabawa, podczas której dzieci poznają świat i naukę. Program Ekspedycji w głąb książki skierowany jest do dzieci, które szukają sposobów, jak się uczyć, potrzebują wiedzy jak mają mądrze wykorzystać to, co już wiedzą. W trakcie ekspedycji mogą także rozbudzić ciekawość i zdobyć nowe talenty, dotychczas nieodkryte. W trakcie ekspedycji uczestnicy rozwiązują intrygujące zagadki i problemy, wykorzystują i poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania naukowe, bawią się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzają własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy, rozwijają ekspresję ruchową, tworzą dzieła przestrzenne. W ramach działań odbędą się warsztaty ceramiki, szycia, decoupagu, konstrukcji, papieroplastyki i wiele innych. Trzecia ekspedycja poświęcona będzie baśniom, a patronować jej będzie Wydawnictwo MEDIA RODZINA.

CUDOWNIA STUDZIENKA, BAŚNIE POLSKIE

ikona

opracownie: Joanna Papuzińska,
ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

DLA KOGO: dzieci w wieku 4 - 6 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Dla najmłodszych Cudowna Studzienka – pięknie ilustrowany wybór baśni polskich. Zapraszamy do wędrówki przez świat czarów, księżniczek, królewiczów, niezmierzonych bogactw, ale też wielu katastrof, kłopotów, strachów, ludowych wierzeń i prawd. Dzieci dowiedzą się czym jest baśń, skąd pochodzi, co to jest morał i jak wygląda świat przedstawiony w baśni, a także sprawdzą własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy. Malując na płótnie dowiedzą się co to są kolory ciepłe i zimne, tworząc obrazki na szkle poznają sztukę podhalańskich górali, w trakcie zabawy w turniej rycerski przekonają się, że nie zawsze wygrywa najsilniejszy.

DAR TOTEMÓW, BAŚNIE INDIAŃSKIE

ikona

tekst: Hulpach Vladimir
ilustracje: Josef Kremláček

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 9 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Bogato ilustrowany tom baśni indiańskich zawiera oryginalne podania ludów Ameryki Północnej.Te wspaniałe opowieści o duchach, szamanach, zwierzętach posiadających niesamowite zdolności, polowaniach na bizony, mity o powstaniu świata, pochodzeniu ognia i inne będą doskonałym pretekstem do poznania kultury Indian.
Północnoamerykańscy Indianie byli koczowniczymi ludami o bardzo bogatej i zróżnicowanej kulturze. Żyjąc przez wieki w zgodzie z Matką Naturą, plemiona indiańskie wytworzyły oryginalny sposób tłumaczenia zjawisk świata za pośrednictwem baśni. Niestety jednak, te intrygujące obyczaje i wierzenia zaczęły ginąć wraz ze spotkaniem Indian z białym człowiekiem, które nastąpiło u zarania nowożytności.
Młodzi podróżnicy ekspedycji będą mieli swój udział w przkazywaniu tej tradycji dalej, słuchając wybranych opowieści, komentując je i odnajdując konteksty, tworząc dzieła plastyczne inspirowane kulturą Indian. Dowiedzą się między innymi o pochodzeniu ognia, jak Indianie otrzymali konie oraz co to jest łapacz snów. A także jak Indianie rozumieli przyjaźń i czy ekologia to nowa nauka czy istniała już dawno.

ZAMEK SORIA MORIA, BAŚNIE NORWESKIE

ikona

tekst: Peter Christen Asbjornsen Jorgen Moe
ilustracje: Maria Ekier

DLA KOGO: dzieci w wieku 9 - 13 l

KIEDY: wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Dla najstarszych przygotowane zostały baśnie norweskie. Surowa, chłodna kraina na północy Europy obfituje w trolle, czarownice, smoki królów i zamki. Baśnie norweskie pełne są trzecich synów, księżniczek, przerażających lecz niezbyt sprytnych stworów. Niosą ze sobą zapach morza i błękit bezkresnego nieba. Ten klimat doskonale oddają ilustracje Marii Ekier, które będą dla młodych uczestników ekspedycji doskonałą szkołą ilustracji. Malując własne ilustracje poznają różne sztuczki techniki akwarelowej. Jak zazwyczaj w trakcie zajęć praktycznych będzie również szycie, rysunek, collage ale także nawiązanie do tradycyjnej kuchni i charakterystycznego norweskiego wzornictwa.