EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI - WARSZTATY KRYMINALISTYCZNE

październik

ZAJĘCIA NAUKOWE DLA DZIECI


Na bazie doświadczeń Ekspedycji w Głąb Książki i warsztatów Co, jak, dlaczego???, tworzymy nowy cykl zajęć dla dzieci EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI. Jednym z podstawowych założeń cyklu jest odpowiedzenie dzieciom na nurtujące je pytania i podtrzymanie ich naturalnej ciekawości świata. Pokazanie, jak nauka wyjaśnia zjawiska, definiuje współzależności, bada, testuje i zapisuje w liczbach wyniki doświadczeń, i jak przenosi się to na inne dziedziny życia. Chcemy wykorzystać naturalną ciekawość i wrodzone inteligencje, aby dzieci pokochały chemię, fizykę, matematykę. Chciały się uczyć dla radości zdobywania wiedzy i nie zniechęcały się, kiedy w szkole przyjdzie pora na "wkuwanie" wzorów i reakcji.

To, co w szkole zapisywane jest na tablicy w postaci wzoru, u nas dzieci poznają empirycznie poprzez eksperyment, doświadczenie, budowanie i konstruowanie oraz obserwację.

EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI, będzie realizować jeszcze jedno z naszych założeń. Przekreślamy stereotypowy podział na czytających humanistów i nieczytających fizyków, matematyków czy chemików. Czytanie poszerza wyobraźnię, rozwija logiczne myślenie, poprawia słownictwo i ułatwia nazywanie tego, co nas otacza. Dlatego nasza naukowa ekspedycja będzie wsparta na ciekawych książkach. Będą wsród nich lubiane przez Dzieci "Tajemnice" z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, "Itch. Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków", mitologie i biografie znanych naukowców.

Zajęcia poprowadzą zaprzyjaźnieni z pracownią naukowcy, których pasją jest nowoczesna edukacja i praca z dziećmi.

EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI - TAJEMNICA KAWIARNI CZYLI O TYM JAK ZABEZPIECZYĆ ZAPACH?

ikona

PROWADZĄCA: Dr Joanna Stojer - Polańska

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 10 l

KIEDY: czwartek godz. 16.30 (cykl 5 spotkań) pierwsze zajęcia 1.10

CZAS TRWANIA: 90 min

CENA CYKLU: 150 zł
(pojedyncze zajęcia 35 zł*)
* istnieje możliwość zapłacenia za pojedyncze zajęcia tylko w przypadku pierwszych zajęć

Uważna obserwacja, dedukcja i sprytna pułapka, to narzędzia, które w swojej detektywistycznej pracy stosują Lasse i Maja. A jak pracuje kryminalistyk? Czy prowadzi obserwacje? Jakie zastawia pułapki i jak typuje przestępcę? Jakie mamy rodzaje śladów i czy guzik może być śladem? W jaki sposób znaleźć i zabezpieczyć ślady zapachowe?

Na te pytania odpowie dr Joanna Stojer - Polańska. współpracowniczka Katedry Socjologii Prawa UJ. Prawnik, kryminalistyk. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UJ, praca doktorska poświęcona oddziaływaniu seriali kryminalnych na proces karny przygotowana w Katedrze Kryminalistyki UJ. Pracuje jako wykładowca akademicki oraz wykładowca na Uniwersytecie Dzieci w Krakowie.

Pokaże Dzieciom, jakie tajemnice kryje olbrzymia srebrna walizka kryminalistyka. W trakcie zajęć Dzieci poznają narzędzia pracy, samodzielnie będą ujawniać ślady, przeprowadzą własne śledzctwo. A także dowiedzą się, czego warto się uczyć, żeby kiedyś zostać kryminalistykiem, znanym detektewem albo twórcą kryminałów. Inspiracją do zajęć będzie będzie znana i lubiana przez Dzieci książka z serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" - "Tajemnica Kawiarni".

EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI - DEDUKCJA CZY BADANIA I LABORATORIUM CZYLI O PRACY ŚLEDCZEGO

ikona

PROWADZĄCY: Koło Naukowe Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska

DLA KOGO: dzieci w wieku 10 - 15 l

KIEDY: czwartek godz. 16.30 (cykl 4 spotkań) pierwsze zajęcia 8.10

CZAS TRWANIA: 90 min

CENA CYKLU: 120 zł
(pojedyncze zajęcia 35 zł*)
* istnieje możliwość zapłacenia za pojedyncze zajęcia tylko w przypadku pierwszych zajęć

Czy można rozwiązać zagadkę kryminalną nie ruszając się z własnego fotela, jak udowadniał detektyw Poirot? Czym jest słynna dedukcja Sherlocka Holmesa? Co ma wspólnego przenikliwość Panny Marple i jej rozpoznawanie psychologicznych słabostek przestępców z pracą policyjnego psychologa? Zainspirowani klasyką gatunku i postaciami najsłynniejszych detektywów, zapraszamy Dzieci do wspólnego rozwiązywania zagadek kryminalnych. Pokażemy, ile wspólnego ma fikcja literacka z prawdziwą pracą detektywa i kryminalistyka. Jak dedukcję i psychologię wspomaga nauka i badania w laboratorium. Co mieści walizka technika kryminalistyki i w jaki sposób ujawnia i zabezpiecza się ślady przestępstwa.

Warsztaty poprowadzą członkowie Koła Naukowego Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska.
Inpspiracją do zajęć będą min. opowiadania Agathy Christie i powieść T. Mack i M. Citrin "Sherlock holmes i banda z Baker Street" (w zależności od wieku zapisanych Dzieci)