EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI - WARSZTATY PRZYRODNICZE

listopad, grudzień, styczeń

ZAJĘCIA NAUKOWE DLA DZIECI


Na bazie doświadczeń Ekspedycji w Głąb Książki i warsztatów Co, jak, dlaczego???, tworzymy nowy cykl zajęć dla dzieci EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI. Jednym z podstawowych założeń cyklu jest odpowiedzenie dzieciom na nurtujące je pytania i podtrzymanie ich naturalnej ciekawości świata. Pokazanie, jak nauka wyjaśnia zjawiska, definiuje współzależności, bada, testuje i zapisuje w liczbach wyniki doświadczeń, i jak przenosi się to na inne dziedziny życia. Chcemy wykorzystać naturalną ciekawość i wrodzone inteligencje, aby dzieci pokochały chemię, fizykę, matematykę. Chciały się uczyć dla radości zdobywania wiedzy i nie zniechęcały się, kiedy w szkole przyjdzie pora na "wkuwanie" wzorów i reakcji.

To, co w szkole zapisywane jest na tablicy w postaci wzoru, u nas dzieci poznają empirycznie poprzez eksperyment, doświadczenie, budowanie i konstruowanie oraz obserwację.

EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI, będzie realizować jeszcze jedno z naszych założeń. Przekreślamy stereotypowy podział na czytających humanistów i nieczytających fizyków, matematyków czy chemików. Czytanie poszerza wyobraźnię, rozwija logiczne myślenie, poprawia słownictwo i ułatwia nazywanie tego, co nas otacza. Dlatego nasza naukowa ekspedycja będzie wsparta na ciekawych książkach. Będą wsród nich lubiane przez Dzieci "Tajemnice" z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, "Itch. Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków", mitologie i biografie znanych naukowców.

Zajęcia poprowadzą zaprzyjaźnieni z pracownią naukowcy, których pasją jest nowoczesna edukacja i praca z dziećmi.

EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI - JAK POROZMAWIAĆ Z MAŁPĄ CZŁEKOKSZTAŁTNĄ?
PRZYRODA, PALEONTOLOGIA, ANTROPOLOGIA

ikona

PROWADZĄCA: dr Alina Krzemińska

DLA KOGO: dzieci w wieku 10 - 15 l

KIEDY: czwartek godz. 16.30 (cykl 8 spotkań) pierwsze zajęcia 12.11

CZAS TRWANIA: 90 min

CENA CYKLU: 240 zł
(pojedyncze zajęcia 35 zł*)
Cena dla stałych klientów i osób z ich polecenia: pierwsze zajęcia 25 zł, karnet 190 zł.
* istnieje możliwość zapłacenia za pojedyncze zajęcia tylko w przypadku pierwszych zajęć. Można rozłożyć oplatę za cykl na miesięczne raty

Jak porozmawiać z małpą człekokształtną? Co to są leksygramy? Co czerpią od zwierząt Indianie, a co wschodnie sztuki walki? O rysunkach naskalnych, paleoszamanizmie i jaskiniowej Wenus.

Zapraszamy na WARSZTATY PRZYRODNICZE, na których poznamy kultury późnego paleolitu Europy (kultura Grawecka, Magdaleńska), malowidła naskalne i życie ludzi w paleolicie.

Porozmawiamy o związku człowieka z przyrodą w kulturach rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Przyglądniemy się zachowaniom zwierząt, ich cechom charakterystycznym i sposobom funkcjonowania w środowisku. Dowiemy się, dlaczego kojarzymy sowę z mądrością a lisa z chytrością? Jakie cechy mają te zwierzęta? Jak spojrzenie na zwierzęta rdzennych mieszkańców Ameryk różni się od Europejskiego? W jaki sposób Indianie czerpią mądrość z obserwacji zachowań zwierząt, a co czerpią z nich wschodnie sztuki walki.

W ramach warsztatów każdy z uczestników wybiorze sobie zwierzę - przewodnika i przygotuje własny projekt, w których przedstawi jego zachowania, środowisko życia, spojrzenie ludzi z rdzennych kultur i tp.

Inspiracją do warsztatów będzie książka: Kroniki Pradawnego Mroku - Wilczy brat Michella PaveraAlina Krzemińska - doktor nauk biologicznych specjalizująca się w paleontologii, a także psychoterapeutka Gestalt. Przez dziesięć lat pracowała naukowo, początkowo w Polskiej Akademii Nauk, a następnie na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Jej praca doktorska dotyczyła mamutów z największych Europejskich stanowisk znajdujących się w Krakowie i na Morawach. W swoich badaniach naukowych skupiała się na mamutach oraz wzajemnym powiązaniu życia ludzi i zwierząt z końca plejstocenu. Jej praca dydaktyczna dotyczyła zarówno paleontologii, jak i dydaktyki biologii oraz komunikacji interpersonalnej. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie. Ukończyła roczny Program Edukacji Psychologicznej w zakresie psychoterapii w Instytucie Terapii Gestalt, oraz 3-letnią Szkołę Counsellingu Gestalt w Centrum Counsellingu Gestalt. Obecnie pracuje jako psychoterapeutka i coach prowadząc warsztaty rozwojowe dla dorosłych, warsztaty rozwojowo-edukacyjne dla dzieci i młodzieży, oraz psychoterapię indywidualną dla dorosłych.