EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI - WARSZTATY KRYMINALISTYCZNE DLA GRUP SZKOLNYCH

październik, listopad

ZAJĘCIA NAUKOWE DLA DZIECI


Przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego we współpracy z Kołem Naukowym Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska na bazie doświadczeń Ekspedycji w Głąb Książki i warsztatów Co, jak, dlaczego??? rozpoczynamy program zajęć dla szkół EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI - WARSZTATY KRYMINALISTYCZNE. Warsztaty przeznaczone sa dla grup zorganizowanych, uczniów szkół podstawowych z klas 4,5,6 oraz klas gimnazjalnych. Mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00 w naszej pracowni. Zajęcia są bezpłatne. Zapraszamy do współpracy Wychowawców.

Jednym z podstawowych założeń programu EKSPEDYCJA W GŁĄB KSIĄŻKI jest odpowiedzenie dzieciom na nurtujące je pytania i podtrzymanie ich naturalnej ciekawości świata. Pokazanie, jak nauka wyjaśnia zjawiska, definiuje współzależności, bada, testuje i zapisuje w liczbach wyniki doświadczeń, i jak przenosi się to na inne dziedziny życia. Chcemy wykorzystać naturalną ciekawość i wrodzone inteligencje, aby dzieci pokochały chemię, fizykę, matematykę. Chciały się uczyć dla radości zdobywania wiedzy i nie zniechęcały się, kiedy w szkole przyjdzie pora na "wkuwanie" wzorów i reakcji.

To, co w szkole zapisywane jest na tablicy w postaci wzoru, u nas dzieci poznają empirycznie poprzez eksperyment, doświadczenie, budowanie i konstruowanie oraz obserwację.

EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI, będzie realizować jeszcze jedno z naszych założeń. Przekreślamy stereotypowy podział na czytających humanistów i nieczytających fizyków, matematyków czy chemików. Czytanie poszerza wyobraźnię, rozwija logiczne myślenie, poprawia słownictwo i ułatwia nazywanie tego, co nas otacza. Dlatego nasza naukowa ekspedycja będzie wsparta na ciekawych książkach. Będą wsród nich lubiane przez Dzieci "Tajemnice" z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, "Itch. Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków", mitologie i biografie znanych naukowców.

Zajęcia poprowadzą zaprzyjaźnieni z pracownią naukowcy, których pasją jest nowoczesna edukacja i praca z dziećmi.

EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI - DEDUKCJA CZY BADANIA I LABORATORIUM CZYLI O PRACY ŚLEDCZEGO

ikona

PROWADZĄCY: Koło Naukowe Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska

DLA KOGO: grup szkolnych - szkoła podstawowa klasy 4,5,6 i gimnazjum

KIEDY: od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 14.00 po uzgodnieniu terminu

CZAS TRWANIA: 120 min

CENA: Warsztaty bezpłatne realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Czy można rozwiązać zagadkę kryminalną nie ruszając się z własnego fotela, jak udowadniał detektyw Poirot? Czym jest słynna dedukcja Sherlocka Holmesa? Co ma wspólnego przenikliwość Panny Marple i jej rozpoznawanie psychologicznych słabostek przestępców z pracą policyjnego psychologa? Zainspirowani klasyką gatunku i postaciami najsłynniejszych detektywów, zapraszamy Dzieci do wspólnego rozwiązywania zagadek kryminalnych. Pokażemy, ile wspólnego ma fikcja literacka z prawdziwą pracą detektywa i kryminalistyka. Jak dedukcję i psychologię wspomaga nauka i badania w laboratorium. Co mieści walizka technika kryminalistyki i w jaki sposób ujawnia i zabezpiecza się ślady przestępstwa.

Warsztaty poprowadzą członkowie Koła Naukowego Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska.
Inpspiracją do zajęć będą min. opowiadania Agathy Christie i powieść T. Mack i M. Citrin "Sherlock Holmes i banda z Baker Street" (w zależności od wieku zapisanych Dzieci)
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego: