EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI

maj - czerwiec

ZAJĘCIA NAUKOWE DLA DZIECI


Na bazie doświadczeń Ekspedycji w Głąb Książki i warsztatów Co, jak, dlaczego???, tworzymy nowy cykl zajęć dla dzieci EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI. Jednym z podstawowych założeń cyklu jest odpowiedzenie dzieciom na nurtujące je pytania i podtrzymanie ich naturalnej ciekawości świata. Pokazanie, jak nauka wyjaśnia zjawiska, definiuje współzależności, bada, testuje i zapisuje w liczbach wyniki doświadczeń, i jak przenosi się to na inne dziedziny życia. Chcemy wykorzystać naturalną ciekawość i wrodzone inteligencje, aby dzieci pokochały chemię, fizykę, matematykę. Chciały się uczyć dla radości zdobywania wiedzy i nie zniechęcały się, kiedy w szkole przyjdzie pora na "wkuwanie" wzorów i reakcji.

To, co w szkole zapisywane jest na tablicy w postaci wzoru, u nas dzieci poznają empirycznie poprzez eksperyment, doświadczenie, budowanie i konstruowanie oraz obserwację.

EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI, będzie realizować jeszcze jedno z naszych założeń. Przekreślamy stereotypowy podział na czytających humanistów i nieczytających fizyków, matematyków czy chemików. Czytanie poszerza wyobraźnię, rozwija logiczne myślenie, poprawia słownictwo i ułatwia nazywanie tego, co nas otacza. Dlatego nasza naukowa ekspedycja będzie wsparta na ciekawych książkach. Będą wsród nich lubiane przez Dzieci "Tajemnice" z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, "Itch. Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków", mitologie i biografie znanych naukowców.

Zajęcia poprowadzą zaprzyjaźnieni z pracownią naukowcy, których pasją jest nowoczesna edukacja i praca z dziećmi.

EKSPEDYCJA W GŁĄB NAUKI - cykl 1 - TAJEMNICA BIBLIOTEKI I KRYMINALISTYCZNEJ WALIZKI

ikona

PROWADZĄCA: Dr Joanna Stojer - Polańska

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 10 l

KIEDY: czwartek godz. 17.00 (cykl 5 spotkań, 1 zajęcia 21.05)

CZAS TRWANIA: 90 min

CENA CYKLU: 150 zł
(pojedyncze zajęcia 35 zł*)
* istnieje możliwość zapłacenia za pojedyncze zajęcia tylko w przypadku pierwszych zajęć

Uważna obserwacja, dedukcja i sprytna pułapka, to narzędzia, które w swojej detektywistycznej pracy stosują Lasse i Maja. A jak pracuje kryminalistyk? Czy prowadzi obserwacje? Jakie zastawia pułapki i jak typuje przestępcę? Co to jest portret pamięciowy, jakie mamy rodzaje śladów i czy guzik może być śladem?

Na te pytania odpowie dr Joanna Stojer - Polańska. współpracowniczka Katedry Socjologii Prawa UJ. Prawnik, kryminalistyk. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UJ, praca doktorska poświęcona oddziaływaniu seriali kryminalnych na proces karny przygotowana w Katedrze Kryminalistyki UJ. Pracuje jako wykładowca akademicki oraz wykładowca na Uniwersytecie Dzieci w Krakowie.

Pokaże Dzieciom, jakie tajemnice kryje olbrzymia srebrna walizka kryminalistyka. W trakcie zajęć Dzieci poznają narzędzia pracy, samodzielnie będą ujawniać ślady, przeprowadzą własne śledzctwo w sprawie zaginionej książki. A także dowiedzą się, czego warto się uczyć, żeby kiedyś zostać kryminalistykiem, znanym detektywem albo twórcą kryminałów.