EKSPEDYCJA W GŁĄB KSIĄŻKI Z WYDAWNICTWEM WILGA i WAB

marzec - kwiecień

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI

Podstawą dla naszych zajęć są książki, których fragmenty czytamy wraz z dziećmi. To one są one motywem przewodnim i inspiracją naszych zajęć. Ćwiczymy kreatywne myślenie oraz zdolności manualne, uczymy myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego. Celem jest zabawa, podczas której dzieci poznają świat i naukę. Program Ekspedycji w głąb książki skierowany jest do dzieci, które szukają sposobów, jak się uczyć, potrzebują wiedzy jak mają mądrze wykorzystać to, co już wiedzą. W trakcie ekspedycji mogą także rozbudzić ciekawość i zdobyć nowe talenty, dotychczas nieodkryte. W trakcie ekspedycji uczestnicy rozwiązują intrygujące zagadki i problemy, wykorzystują i poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania naukowe, bawią się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzają własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy, rozwijają ekspresję ruchową, tworzą dzieła przestrzenne. W ramach działań odbędą się warsztaty ceramiki, szycia, decoupagu, konstrukcji, papieroplastyki i wiele innych. Jedenastej ekspedycji patronować będą Wydawnictwa WILGA I WAB.

SIRI I NOWI PRZYJACIELE oraz SIRI I BRUDASEK

ikona

autor: Tiina Nopola
ilustracje: Mervi Lindman

DLA KOGO: dzieci w wieku 4 - 6 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Siri to wesoła i bardzo rezolutna dziewczynka, z którą każdy chce się zaprzyjaźnić. Ma głowę pełną szalonych pomysłów i niespożytą energię do zabawy. Ma także trzech dobrych kumpli: Dużego Otto, Średniego Otto i Małego Otto. Razem tworzą zgraną paczkę przyjaciół. Pięknie ilustrowane i pełne humoru książki o przygodach Siri są ulubioną lekturą dzieci w kilkunastu krajach na świecie. Teraz także nasi najmłodsi będą mieli okazję zaprzyjaźnić się z roześmianą Siri, jej trochę szaloną mamą i tatą bujającym w obłokach. Bo jak ona mają wiele chęci do zabawy, niespożytą energię i tysiace pomysłów. A na warsztatach zrobimy Siri ze skarpetki, nauczymy się grać w pchełki i zrobimy dla nich specjalne pudełko - arenę, uszyjemy pieska i spróbujemy metodą animacji poklatkowej, stworzyć krótki film o przygodach naszej bohaterki.

KRÓL MACIUŚ PIERWSZY

ikona

autor: Janusz Korczak

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 9 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00 lub wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Maciuś po śmierci swego ojca, króla, chcąc nie chcąc dziedziczy koronę. Ponieważ jest dzieckiem, sąsiednie państwa szybko wypowiadają mu wojnę, spodziewając się łatwego zwycięstwa. Maciuś wojnę wygrywa, ale nie spoczywa na laurach. Zostaje władcą reformatorem. Uczy się rządzić mądrze i sprawiedliwie, zawiera przyjaźń z czarnoskórym królem ludożerców Bum-Drumem, a wreszcie wpada na pomysł, żeby dać dzieciom pełnię praw i stworzyć dziecięcy sejm. Reformy Maciusia budzą sprzeciw innych monarchów i wybucha kolejna wojna. Król zostaje podstępnie pokonany, pojmany i skazany na wygnanie. Sam autor pisał o książce: "Ta niezwykła książka jest dla dzieci sposobnością do wyprawy w świat, w którym mogą walczyć, ustanawiać prawa, podróżować i zmieniać otaczającą ich rzeczywistość, ale także przekonać się, że każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje, a reformowanie świata jest zadaniem pięknym, koniecznym, ale także żmudnym i niewdzięcznym. Dorośli, czytając Króla Maciusia, mogą przejrzeć się w krzywym zwierciadle i zobaczyć, jak często - zwłaszcza z perspektywy dziecka - dorosłość bywa pusta, obłudna, pełna pychy i przemocy, a jak rzadko jest mądra i potrafi korzystać z życiowych doświadczeń".

Wraz z dziećmi z grupy średniej poznamy bliżej Króla Maciusia I i ocenimy jego rządy. Wspólnie zgłębimy technikę szycia, robiąc maskotkę dla koleżanki Maciusia, oraz zobaczymy jak można uniknąć igły i nitki, a mimo wszystko stworzyć szmacianą lalkę - królewnę Klu-Klu. Zaprojektujemy i wykonamy również biżuterię, którą można podarować tej egzotycznej królewnie oraz wysadzaną kamieniami szkatułkę, w której można trzymać kosztowności. Z królem Maciusiem przywitamy również Wielkanoc i dowiemy się jak można zrobić pisankę bez malowania, a przy użyciu sznurków i wstążek. Na koniec ocenimy dotychczasowe okładki książki o Królu Maciusiu i namalujemy własną propozycję, portretując głównego bohatera

EKSPEDYCJA DLA GRUPY NAJSTARSZEJ - odwołana

DLA KOGO: dzieci w wieku 9 - 13 l

KIEDY: wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Ekspedycji patronuje WYDAWNICTWO WILGA i WAB.
Zdjęcia okładek i fragmenty opisów książek pochodzą ze strony wydawnictwa.