EKSPEDYCJA W GŁĄB KSIĄŻKI Z WYDAWNICTWEM ZAKAMARKI

listopad - grudzień

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI

Podstawą dla naszych zajęć są książki, których fragmenty czytamy wraz z dziećmi i są one motywem przewodnim naszych zajęć. Ćwiczymy kreatywne myślenie oraz zdolności manualne, uczymy myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego. Celem jest zabawa, podczas której dzieci poznają świat i naukę. Program Ekspedycji w głąb książki skierowany jest do dzieci, które szukają sposobów, jak się uczyć, potrzebują wiedzy jak mają mądrze wykorzystać to, co już wiedzą. W trakcie ekspedycji mogą także rozbudzić ciekawość i zdobyć nowe talenty, dotychczas nieodkryte. W trakcie ekspedycji uczestnicy rozwiązują intrygujące zagadki i problemy, wykorzystują i poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania naukowe, bawią się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzają własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy, rozwijają ekspresję ruchową, tworzą dzieła przestrzenne. W ramach działań odbędą się warsztaty ceramiki, szycia, decoupagu, konstrukcji, papieroplastyki i wiele innych. Drugiej ekspedycji patronuje Wydawnictwo ZAKAMARKI, którego książki są kanwą wyprawy.

PIASKOWY WILK

ikona

tekst: Asa Lind,
ilustracje: Kristina Digman

DLA KOGO: dzieci w wieku 4 - 6 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Książka czarująca od pierwszego spojrzenia na okładkę i zaczarowana. Czarująca jest mała Karusia, zaczarowany Piaskowy Wilk, bardzo stary, znający odpowiedź na wszystkie pytania, czasem trochę zarozumiały. Piękne i czarujące jest miejsce akcji, dom i plaża nad brzegiem morza.

Historia zaczyna się zwyczajnie. Karusia chce iść popływać. Niestety tata ma ważniejsze zajęcie - czyta gazetę. Dziewczynka idzie więc pobawić się sama. I wtedy zaczynają się "wspaniałości i różne tajemniczości". Kiedy Karusia kopie w piasku dół, nagle wyłania się z niego mokry nos a potem, jego posiadacz - wygląda jak wilczur, a jego futerko ma kolor złocistego pustynnego piasku. To Piaskowy Wilk. On wie, dlaczego Tata musi czytać gazetę, kiedy Karusia chce się bawić. Od tego momentu dziewczynka biegnie do niego zawsze wtedy, kiedy się nudzi, gdy chce się pobawić, gdy pokłóci się z rodzicami, gdy ma pytania, na które nikt nie chce jej odpowiedzieć. Każda z przygód, jakie przezywa Karusia dotyka rzeczy ważnych, czasem trudnych, ponadczasowych i ponadkulturowych... Karusia z Piaskowym Wilkiem i rodzicami rozmawia o bezkresie kosmosu, który okazuje się być wszędzie i blisko i daleko i to przez cały czas. O ciemności, o zmienianiu zdania, o nieśmiałości, o zasadach, o śmierci i wielu innych ważnych sprawach.

Ta mądra, piękna i inspirująca książka będzie dla nas pretekstem do rozmów o tym, dlaczego Dzieci i Rodzice czasem marudzą i zrzędzą, dlaczego praca Rodziców jest ważna, czym jest sprawiedliwość i kto to jest pilnowacz. Wraz z Karusią poćwiczymy mowę i pamięć, nazywając nowe nieznane przedmioty ich właściwymi nazwami i tymi wymyślonymi przez Dzieci. Wygimnastykujemy język, powtarzając trudne głoski, naśladując szum morza, krzyk mew i warczenie Piaskowego Wilka. Wreszcie przygotujemy nasze własne piaskowe ilustracje do książeczki, namalujemy morze palcami i stopami, ulepimy naczynia i aniołki z gliny, przygotujemy odświętne stroje dla zrobionych samodzielnie lalek. Do czego jeszcze zainspirują nas przygody Karusi i Piaskowego wilka – zobaczymy?

DZIWNE ZWIERZĘTA

ikona

tekst: Lotta Olsson
ilustracje: Maria Nilsson Thore

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 9 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Razem z Mrówkojadem i Orzesznicą przeprowadzimy „Konkurs zwierząt dziwnych”, poznając przy tym osobliwych mieszkańców naszego świata natury. Ćwicząc spostrzegawczość, pamięć i kreatywność stworzymy worek – futrzak do przechowywania drobiazgów, kubek na długopisy oraz ozdoby choinkowe, w kształcie zwierząt. Szukanie tego najdziwniejszego zwierzaka przysporzy nam wiele okazji do bawienia się słowem, rozwijania zdolności językowych, a podczas projektowania i tworzenia prac plastycznych rozwiniemy m.in. zdolności manualne i myślenia przestrzennego. Sprawdzimy czym różni się mrówkojad od mrównika, dla którego zwierzaka Carpe Diem to idea życiowa i czy z pozoru zwykła krowa mogłaby starać się o miano najdziwniejszego zwierzaka.

TAJEMNICE MUMII

ikona

tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis

DLA KOGO: dzieci w wieku 9 - 13 l

KIEDY: wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Prócz tradycyjnych zajęć z ceramiki, szycia, rysunku i malarstwa odbędziemy tajemnicze spotkanie z mumią. Odkryjemy tajemnice sarmackich portretów. Wraz z Lasse i Mają przeżyjemy przygodę z zagadkową kradzieżą w tle. Spróbujemy rozwiązywać zagadki detektywistyczne. Przekonamy się, że komputer można wykorzystać nie tylko do gier, czyli sprawdzimy jak korzystać z wyszukiwarki internetowej. Stworzymy własną notkę prasową, dowiemy się jak powinien wyglądać tytuł i co to jest lid. Zrobimy replikę glinianego sarkofagu oraz namalujemy portret pamięciowy złodzieja.