EKSPEDYCJA W GŁAB KSIĄŻKI Z WYDAWNICTWEM ZNAK

od 8 do 30 września

ZAJĘCIA KREATYWNE DLA DZIECI

Podstawą dla naszych zajęć są książki, których fragmenty czytamy wraz z dziećmi i są one motywem przewodnim naszych zajęć. Ćwiczymy kreatywne myślenie oraz zdolności manualne, uczymy myślenia przestrzennego, geometrycznego, kompozycyjnego. Celem jest zabawa, podczas której dzieci poznają świat i naukę. Program Ekspedycji w Głąb Książki skierowany jest do dzieci, które szukają sposobów, jak się uczyć, potrzebują wiedzy jak mają mądrze wykorzystać to, co już wiedzą. W trakcie ekspedycji mogą także rozbudzić ciekawość i zdobyć nowe talenty, dotychczas nieodkryte. W trakcie ekspedycji uczestnicy rozwiązują intrygujące zagadki i problemy, wykorzystują i poszerzają swoją wiedzę i zainteresowania naukowe, bawią się w niekonwencjonalny sposób słowami, sprawdzają własne możliwości w różnych działaniach samodzielnie i we współpracy, rozwijają ekspresję ruchową, tworzą dzieła przestrzenne. W ramach działań odbędą się warsztaty ceramiki, rzeźby, szycia, malarstwa, decoupagu, papieroplastyki i wiele innych. Kolejnej, siódmej ekspedycji patronować będzie Wydawnictwo ZNAK.

POMPON W RODZINIE FISIÓW

ikona

tekst i ilustracje: Joanna Olech

DLA KOGO: dzieci w wieku 4 - 6 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 9 l

KIEDY: poniedziałek godz. 17.00 / lub wtorek godzina 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Pompon w rodzinie Fisiów to bardzo niebanalna historia pewnego smoka.„Pompon jest prawdziwym smokiem, takim, co zionie ogniem i opieka kiełbaski na patyku swoim gorącym oddechem”. Pewnego dnia tak po prostu wyszedł z odpływu umywalki i zamieszkał w rogu skrzyni na pościel. Szybko rósł i rozwijał się intelektualnie, by stać się wygadanym, bezczelnym smokiem o bardzo twórczych, czasem niebezpiecznych pomysłach, które wcielał w życie. Miał dwoje oddanych opiekunów – dzieci państwa Fisiów – Malwinę i Gniewosza, którzy pewnego dnia zabrali go nawet na zieloną szkołę. Początkowo Malwina i Gniewek ukrywali smoka przed rodzicami, ale kiedy jego istnienie wyszło na jaw, państwo Fisiowie zgodzili się na wychowywanie nietypowego przybysza. Teraz Pompon należy do rodziny. A opieka nad smokiem nie należy do najłatwiejszych. Smok jest niewielki, a na rysunkach Joanny Olech – uroczy. Pięknie wydana historia o sympatycznym smoku z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym a dla nas będzie pretekstem do wielu zabaw i inspiracją do warsztatów. Mamy w planach min. przygarnięcie własnego smoka, którego każde z Dzieci uszyje z polaru oraz zrobienie miarki na ścianę, którą Dzieci będą mierzyć, ile urosły w ciągu najbliższego roku. Przy okazji dowiedzę się, co to jest centymetr, jak długi jest metr i ile centymetrów mierzy najwyższe i najniższe z nich.

Momo

ikona

tekst: Michael Ende

DLA KOGO: dzieci w wieku 10 + l

KIEDY: wtorek godz. 17.00

CZAS TRWANIA: 90 min

Po "Nie kończącej się historii", którą czytaliśmy z Dziećmi na obozach w ubiegłe lato, przyszła kolej na "Momo". Tajemnicza dziewczynka o imieniu Momo pojawia się znikąd, ale szybko znajduje przyjaciół. Potrafi wymyślać niesamowite zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą. Niespodziewanie jej piękny świat zostaje zagrożony przez tajemniczych szarych panów, którzy kradną ludziom wolny czas i radość. Tylko Momo jest odporna na ich czary. I tylko ona, z pomocą tajemniczego mistrza Hory i żółwicy Kasjopei, może uratować świat przed wielką szarą rozpaczą. Michael Ende prostym ale zarazem pięknym i metaforycznym językiem pisze o sprawach niezwykle ważnych. "Puszcza wodze fantazji i serdecznie zaprasza czytelnika do krainy swojej wyobraźni. A tam, w świecie magii, czarodziejskich zdarzeń i tajemniczych postaci, spotkać można zwykłych ludzi o najpospolitszych problemach. Nie są oni ani lepsi, ani gorsi od tych, z którymi przebywamy na co dzień. Warto zatem wsłuchać się w ich historie..."
Do czego zainspiruje nas niezwykła opowieść autora, jakie zabawy wymyślimy spotykając się z Momo, co podsunie nam nasza fantazja? Zobaczymy...

Ekspedycji patronuje WYDAWNICTWO ZNAK.
Zdjęcia okładek i fragmenty opisów książek pochodzą ze strony wydawnictwa.