MALARSTWO I RYSUNEK - GRUPA POCZĄTKUJĄCA

DLA KOGO: dzieci w wieku 6 - 15 lat

PROWADZENIE: Hanna Kukieła, Mariusz Kiszko

KIEDY: piątek godz. 16.45

CZAS TRWANIA: 90 min

Zajęcia z rysunku, malarstwa, kompozycji i historii sztuki. Zgłębianiu technik plastycznych towarzyszy solidna porcja wiedzy o sztuce. Luźna atmosfera, małe grupy, indywidualne podejście do kursantów. Zasada obowiązująca - nic na siłę, każdy pracuje we własnym tempie. Doświadczenie pokazuje, że każdy (dziecko, dorosły) przyswaja wiedzę (szczególnie taką z pogranicza sztuk artystycznych) we własnym tempie i rolą nauczyciela jest podążać za możliwościami uczestników kursu. Ważny jest sam proces tworzenia, a zadowalający efekt przychodzi z czasem.

Podczas pierwszego roku nauki malarstwa najważniejsze będzie rozmalowanie, odważne podejście do kreski, plamy. Będziemy zwracać uwagę na spontaniczność malarską ale działania oprzemy na zasadach planowania pracy: szkic – podmalówka – szczegół. Ważnym aspektem jest też ćwiczenie umiejętności całościowego komponowania pracy na formacie. Będziemy uczyć się posługiwania warsztatem w podstawowych technikach malarskich i rysunkowych: malarstwo temperowe, akwarelowe, pastele suche i olejne. Poznamy sposoby konstrukcyjnego rysowania zwierząt, człowieka (postać, twarz), podstawy perspektywy malarskiej. Będziemy coraz sprawniej operować wiedzą dotycząca kolorów, ich mieszania, światła. W okresie wiosennym wybierzemy się na plener malarski. Po każdym spotkaniu uczestniczy dostają zadanie domowe wraz z opisem jak je wykonać. Nie są one obowiązkowe ale ich samodzielne wykonanie będzie wspierać proces uczenia się techniki warsztatowej.

Kurs obejmuje m.in. pojęcia, tematy i techniki z zakresu:

  • kreska, plama, walor, rodzaje farb, spoiwo, gruntowanie, mieszanie barw, kolor lokalny, światłocień, oddziaływanie światła i kolorów na siebie nawzajem, perspektywa, rodzaje kompozycji.
  • szkic, rysunek węglem, akryl, akwarele, pastele suche i olejne, farby olejne, techniki mieszane
  • proste triki jak rysować zwierzęta i ludzi, portret, martwa natura, pejzaż
  • taśma czasu historii sztuki, kierunki w sztuce, słynne dzieła i słynni malarze

Każda lekcja to:

  • 2 - 3 zadania (w zależności od możliwości uczestników), jedno dotyczy rysunku, pozostałe spraw kolorystycznych, zgodnie z zasadą, że praca z zagadnieniami koloru ułatwia naukę rysunku (wyczucie przestrzeni, naukę światłocienia itd.)
  • nacisk na pracę z wyobraźni
Zapraszamy do grupy początkującej - mamy jeszcze wolne miejsca.