WIELKANOCNE WARSZTATY RODZINNE - POWITANIE WIOSNY

22 marca godzina 11.00, 29 marca godzina 11.00

Jak co roku, serdecznie zapraszamy na warsztaty wielkanocne.

A oto program sobotnich warsztatów:

WARSZTATY CERAMICZNE

ikona

DLA KOGO: dla każdego

CZAS TRWANIA: 90 min

Tematem warsztatów będą oczywiście Święta Wielkanocne. Na przykładzie dzieł malarskich przyjrzymy się symbolom Wielkiejnocy, zastanowimy się, skąd wywodzą się wielkanocne tradycje i ile mają wspólnego z pogańskimi świętami witania wiosny. Porozmawiamy o tym, dlaczego baranek jest ważniejszy od zajączka i skąd zajączek wziął się na wielkanocnym stole. Dowiemy się, co to jest realizm i symbolizm i jakie tajemnice kryją w sobie dzieła mistrzów. A po krótkim wykładzie z pokazem slajdów, zainspirowani dziełami sztuki ulepimy baranki i kurki z gliny.

Druga część warsztatów odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 11.00 (dla grupy, która zrobiła baranki 22 marca) i 15.00 (dla grupy, która zrobiła baranki 29 marca). Będziemy przygotowywać tradycyjne polskie palmy z trzciny, bazi, gałązek sosny i bukszpanu, ozdabiane kolorowymi kwiatami z bibuły. Warsztaty poprzedzone zostaną krótka opowieścią o tym, co znaczą materiały użyte do palmy i jakie wierzenia są z nimi związane. W drugiej części warsztatów poszkliwimy lub pomalujemy baranki.

WIOSENNA EKSPEDYCJA: SŁONECZNE JAJO

ikona

tekst: Elsa Beskow
ilustracje: Elsa Beskow

DLA KOGO: dla każdego

CZAS TRWANIA: 30 min

Po warsztatach zaprosimy dzieci do małej pracowni na krótki odpoczynek i pyszną herbatkę z sokiem malinowym. Wygodnie ułożone na dywanikach i poduszkach wysłuchają niezwykłej opowieści.

Pewnego dnia w środku lasu córka elfów znajduje coś dużego, złocistego i okrągłego. Po dokładnych oględzinach stwierdza, że musi to być jajo zniesione przez słońce! Wkrótce ona i jej leśni przyjaciele poznają prawdę, a córka elfów przeżyje największą przygodę swojego życia.

Elsa Beskow (1874-1953) napisała i zilustrowała ponad trzydzieści książek dla dzieci. Wiele z nich stało się klasyką gatunku i wznawianych jest z powodzeniem do dziś, choć od ich pierwszego wydania minęło nierzadko sto lat. Elsa Beskow oczarowuje czytelnika niezwykłym wyczuciem przyrody, prowadzi go przez baśniowe światy skandynawskich lasów, jednocześnie nie stroniąc od realizmu.

Ciekawostką jest fakt, że zaliczany do klasyki polskiej literatury dziecięcej poemat Marii Konopnickiej "Na jagody", powstał właśnie do ilustracji z książki Elsy Beskow i tymi ilustracjami opatrzone były jego pierwsze wydania. Czy Maria Konopnicka znała również tekst Elsy Beskow? Specjaliści wielokrotnie spierali się, na ile polska pisarka popełniła plagiat. Jednego możemy być pewni – i ją urzekły niezwykłe ilustracje Elsy Beskow.

W tym samym czasie Rodzice mogą napić się pysznej kawy.

Ekspedycji patronuje WYDAWNICTWO ZAKAMARKI.
Zdjęcie okładki i fragmenty opisu książki pochodzą ze strony wydawnictwa.

CENA: 16 zł / osoby

REZERWACJE: info@arete-pracownia.pl