OBOZY ON-LINE - projekt dla dzieci w wieku 8 - 15 lat

Projekt obozów on-line zrodził się, kiedy pierwszy raz pojawiła się w prasie informacja o tym, że w tym roku możemy pożegnać się z obozami i koloniami. Chciałyśmy dać Dzieciom szansę na spotkanie w obozowym gronie, stworzyć warunki do kreatywnego działania, odciążyć Rodziców w opiece nad Dziećmi, dać naszym podopiecznym możliwość przeżycia przygody, na kształt tej, którą znają z naszych wspólnie spędzonych wakacji.

Napisałyśmy projekt na konkurs Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci" i znalazłyśmy się w gronie beneficjentów. To dla nas wielki sukces i radość, ponieważ dotacja daje nam możliwość zrealizowania naszych koncepcji i pomysłów w innej niż dotychczas formie. Wsparcie finansowe zapewni uczestnikom Obozów on-line nieodpłatny udział w projekcie, co jest niezmiernie ważne ze względu na sytuację finansową wielu Rodzin, spowodowaną epidemią.

Bardzo cieszymy się, że obozy i kolonie będą mogły się jednak odbyć, ale mamy nadzieję, że nasza propozycja on-line w wartościowy sposób wypełni resztę wakacyjnego czasu.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć dla dzieci.

NIEZWYKŁA PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ "Tobi. Życie w zawieszeniu" i "Tobi. Oczy Eliszy" Timothée de Fombelle

ikona

DLA KOGO: dzieci w wieku 8 - 15 l

KIEDY: od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 z przerwą na pracę własną, aktywność fizyczną i obiad

1. turnus: 13.07-17.07.2020

2. turnus: 20.07-24.07.2020

3. turnus: 27.07-31.07.2020

4. turnus: 17.08-21.08.2020

5. turnus: 24.08-28.08.2020

PROWADZENIE: Magda Bednarek, Karolina Habryło, Weronika Wawro, Konrad Butas oraz inni wychowawcy z naszej obozowej kadry

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego logotyp PATRONEM MEDIALNYM PROJEKTU JEST

ZAPISY:

"Wyruszyć, to żyć trochę dłużej"

Zapisy trwają do 15 czerwca. Odbywają się przez formularz na stronie Obozy on-line formularz zapisu

Liczba miejsc jest ograniczona


Chcesz poznać więcej szczegółów, kliknij poniżej:

O KSIĄŻCE

"Do życia potrzeba innych"!
"Tobie ma dwanaście lat, półtora milimetra wzrostu i mieszka na... Drzewie. Tak potężnym, że wędrówka od jego korzeni do liści w koronie zajmuje zamieszkującym je maleńkim istotom długie miesiące. Mieszkańcy żyją w dziuplach i szczelinach na gałęziach, jeżdżą na oswojonych mrówkach, wykorzystują do pracy ogromne chrząszcze i muszą się bronić przed niebezpiecznymi dla nich pająkami, ważkami i ... biedronkami".
ikona ikona

Taki opis książki przeczytać możemy na okładce. Nie dajmy się jednak zmylić opisowi, myśląc, że to tylko bajka dla Dzieci, fantastyczny twór o wymyślonym świecie.

To głęboka, mądra, wzruszająca i przyprawiająca o szybsze bicie serca opowieść o niezwykłym chłopcu, o przyjaźni, rodzinie, odwadze, lojalności, zaufaniu, miłości, ale też o postawach w społeczeństwie, motywach ludzkich zachowań, funkcjonowaniu ekosystemów, przyjmowaniu odkryć naukowych, a nawet polityce, konfliktach gospodarczych, rodzeniu się tyranii i ksenofobii.

W książce pojawia się również problem potrzeby ochrony przyrody i, jakże obecnie aktualny, różnic rasowych i konfliktów z tego wynikających. To magiczna i poruszająca historia o walce dobra ze złem, której wartka akcja utkana jest z niewiarygodnie pięknych opisów. Niezwykle barwna, pełna zwrotów akcji i niebezpiecznych przygód.

Nie trudno domyślić się, że drzewo to alegoria naszego ludzkiego świata. W mikroskopijnym świecie odkrywamy problemy z jakimi na co dzień boryka się Ziemia: nastawienie na natychmiastowy zysk, nadmierna eksploatacja, zapędy dyktatorskie, kryzys wartości i zobojętnienie.

To mądra lektura dla dzieci, które zastanawiają się nad swoim otoczeniem, a dla nas niewyczerpane żódło inspiracji, pomysłów na rozmowy, warsztaty, projekty, gry i zabawy.

Timothee de Fombelle (ur. 1973), jest z wykształcenia literaturoznawcą. Mieszka w Paryżu. Tobi jest jego debiutancką powieścią, za którą otrzymał prestiżowe nagrody Prix Saint-Exupéry (2006) oraz Prix Sorcieres (2007).

O PROGRAMIE OBOZU ON-LINE

"Kilka milimetrów źdzbła człowieka, pełne odwagi i wyobraźni. Zatem to jest właśnie dziecko"

1. Przygody Tobiego wybrałyśmy ze względu na podkreślający znaczenie bliskich relacji przekaz, rozbudowaną metaforykę, promowanie postawy wyrażającej troskę o wartości i własne korzenie, a także piękny i poetycki język oryginału w doskonałym polskim tłumaczeniu. Warstwa językowa jest dla nas szczególnie ważna, gdyż chcemy zachęcać dzieci do sięgania po ambitną literaturę i rozwijania kompetencji językowych, czemu służyć będą zadania i zabawy związane z pisaniem, poznawaniem tajników jęz. polskiego, podstaw poetyki, stylistyki, semantyki (pisanie piosenek, gra w rymy, tworzenie neologizmów i metafor i tp.)

2. Wielowarstwowość książek pozwali podjąć pracę projektową w obszarze zagadnień ekologicznych, relacji człowiek-natura, relacji w rodzinie, sytuacji zniewolenia, izolacji (bliskiej dzieciom w związku z pandemią), szacunku, akceptacji względem innych, oraz wielu innych.

3. Bogate w treści książki będą również źródłem inspiracji do podejmowania działań twórczych i pracy warsztatowej w różnych technikach, w tym min.: rysunek i malarstwo, ceramika, rzeźba, grafika warsztatowa, szycie i konstruowanie.

4. Wątki zaczerpnięte z książki są także pretekstem do wycieczek i spacerów nie tylko wirtualnych.

Program w skrócie:
 • codzienne wspólne czytanie książki
 • zabawy integracyjne
 • warsztaty plastyczne i językowe (materiały dostarczone do domu uczestników)
 • praca własna
 • aktywność ruchowa na zewnątrz wpisana w scenariusz, będąca elementem warsztatów
 • wspólna praca projektowa i jej prezentacja w mediach społecznościowych w ramach jednej z czterech specjalizacji: Instagram, Facebook, Blog, Youtube. Każda grupa będzie odpowiedzialna za komunikację za pośrednictwem innego z mediów, w związku ze swoimi zainteresowaniami – czy to bardziej literackimi, fotograficznymi lub muzyczno-filmowymi.
 • zagadki, tropy i intryga do rozwikłania

O FORMULE OBOZU ON - LINE

"Mama, która nauczyła go czytać, gdy miał trzy lata, powtarzała mu, że słowa są wojownikami cienia. Jeżeli postanowimy się z nimi zaprzyjaźnić, będą nam pomagać przez całe życie. Jeżeli nie, mogą być przeszkodą na naszej drodze. Maja tłumaczyła mu, że dlatego mówi się, że "ktoś zna jakieś słowo" albo "zna jakiś język", zupełnie tak samo, jak "zna kogoś". Po wielu trudach Tobi został przyjacielem słów. Codziennie widział, jakie cuda potrawią zdziałać."

Oboz on-line jest uzupełnieniem naszej wakacyjnej oferty i sposobem na kreatywne spędzenie czasu dla Dzieci, które nie będą mogły skorzystać z tradycyjnej oferty wypoczynku.

Dzieci nawiążą nowe relacje, będą ćwiczyć pracę zespołową i komunikację, wzmacniąć umiejętność korzystania z zasobów internetowych, poznają nowe konteksty kulturowe, rozwiną swoje zdolności manualne, będą ćwiczyć naukę krytycznego myślenia, a przede wszystkim wspólnie przeżyją przygodę, której rezultataty zaprezentują w postaci krótkich filmów, kolaży, podcastów i tekstów publikowanych na naszym blogu, stronie intenetowej i profilach w mediach społecznościowych.

Nasze tradycyjne obozy na chwile odrywają Dzieci od telefonów, telewizji i internetu, przenosząc je w świat sztuki, książek, fantazji i beztroskiej zabawy. Ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że to azyl na chwilę. Obozy on - line to próba pokazania internetu, jako narzędzia służącego do zdobywania wiedzy, przekazywania wizji, popularyzowania twórczych działań, inspirowania innych i dzielenia się wartościowymi treściami, a nie jedynie zyskiwania popularności, przy użyciu najprostszych środków.

Formuła w skrócie:
Codzienne spotkania całego obozu i grup z wychowawcą na platformie ZOOM
od 9.00 do 12.30 (z krótkimi przerwami):

 • czytanie,
 • zabawy, quizy, kalmabury, gry,
 • warsztaty prowadzone on-line (materiały zostaną dostarczone uczestnikom przed obozem)
 • realizacja projektow artystycznych w grupach,
 • rowiązywanie obozowych zagadek i intrygi,
od 12.30 do 15.00:
 • czas wolny,
 • pora na spacer, jazdę na hulajnodze lub rowerze,
 • poszukiwanie tropów i odpowiedzi na zagadki w terenie,
 • warsztaty indywidualne w czasie pracy własnej (instrukcje i pomoce w dzienniku obozowym dostarczonym wraz z materiałami)
od 15.00 do 17.00 (z krótkimi przerwami):
 • czytanie,
 • praca nad redakcją i przygotowaniem do publikacji efektów pracy artystycznej


ZAPISY:

"Wyruszyć, to żyć trochę dłużej"

Zapisy trwają do 15 czerwca. Odbywają się przez formularz na stronie Obozy on-line formularz zapisu

Liczba miejsc jest ograniczona


LINKI DO naszych mediów społecznościowych:

"Wiedza jest światem, który się nieustannie rozrasta i wciąż przesuwa swoje granice"

Efekty warsztatów i realizacje projektów będą udostępniane w naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy :)